Ogród Nauk
CINiB-owy Ogród Nauk nawiązuje do metaforycznego określenia kalejdoskopicznej niepowtarzalności zaczerpniętego ze zbioru esejów Czesława Miłosza. W rozumieniu poety Ogród Nauk stanowi „prywatną księgę różności”, która zawiera „wypisy z różnych autorów, przekłady wierszy, krótkie noty itd.”. Koncepcja Miłosza jest biblioteki inspiracją do pielęgnowania zielonego zakątka usytuowanego w pobliżu CINiB-y. Tworzenie ogrodu wpisuje się w szerszą inicjatywę miejską, szczególnie istotną w ostatnich latach w perspektywie społeczno-ekologicznej. Interpretowane przenośnie rozszerza przestrzeń biblioteki także poza jej gmach, daje szansę na przewietrzenie głowy wśród zieleni, odbywania interesujących spotkań z osobami ze świata kultury i nauki, stwarza możliwość bardziej efektywnej pracy. Jak pisał Anthony de Mello „umysł przypomina żyzny ogród, którym trzeba się codziennie zajmować, aby kwitł”.
Konferencje
Katowicka książnica, oprócz roli biblioteki, pełni funkcję centrum edukacji. W gmachu CINiB-y odbywa się wiele wydarzeń naukowych, takich jak konferencje o zasięgu międzynarodowym i ogólnopolskim, seminaria, sympozja, zebrania organizacji akademickich, a także szkolenia czy warsztaty. Uczestnicy wydarzeń mają możliwość skorzystania z sal wyposażonych w sprzęt multimedialny, dzięki którym spotkania mogą być przeprowadzane w komfortowych warunkach. Od momentu otwarcia CINiB-y w 2012 roku odbyło się tutaj niemal 3 500 wydarzeń kulturalno-naukowych.
Warsztaty i wycieczki
Książnica dostępna jest nie tylko dla społeczności akademickiej, ale także dla mieszkańców regionu, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz grup zorganizowanych. Znakomitą okazją do zapoznania się z biblioteką i jej funkcjonowaniem jest oferta wycieczek przygotowana przez pracowników Centrum. Mogą z niej skorzystać młodzi czytelnicy, uczniowie i nauczyciele, seniorzy, architekci, czy turyści zwiedzający Śląsk. Przewodnik oprowadza gości po gmachu biblioteki, omawiając historię budynku, ciekawostki, informacje statystyczne – w zależności od preferencji grupy. Odpowiada na wszelkie pytania, starając się przedstawić zwiedzającym istotę Centrum jako „biblioteki otwartej”. Zainteresowani mogą skorzystać również z oferty warsztatów, między innymi Sztuki szukania w labiryncie informacji i Bibliotecznego NAJ. Dzięki wprowadzeniu czytelników w świat informacji naukowej, źródeł elektronicznych, zbiorów specjalnych, zyskują oni kolejne kompetencje wspomagające ich naukę i proces edukacji.
„Trzecie miejsce”
Funkcja współczesnej biblioteki akademickiej nie zawęża się wyłącznie do przechowywania i udostępniania książek. Obok pełnienia roli książnicy w tradycyjnym rozumieniu łączy ona także ideę tzw. trzeciego miejsca – przestrzeni przyjaznej, komfortowej, w której dobrze spędza się czas nie tylko z lekturą. Można wysłuchać ciekawego wykładu, zobaczyć interesującą wystawę, wziąć udział w warsztatach, czy po prostu zwiedzić ciekawy architektonicznie gmach i pomieszczenia na co dzień niedostępne dla czytelników. Granice między strefą biblioteczną a pasażem kultury i nauki są transparentne. Światy te łagodnie i płynnie przenikają się, tworząc atmosferę sprzyjającą dyskusjom, spotkaniom, wymianie myśli.
Bez barier
CINiBA to biblioteka bez barier. Gmach Centrum jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami pod względem architektonicznym (m.in. automatycznie otwierane drzwi wejściowe, windy z kabinami dostosowanymi dla osób poruszających się na wózkach oraz z niepełnosprawnością wzroku (Alfabet Braille’a), korytarze i pomieszczenia dostosowane do poruszania się na wózkach, możliwość wejścia do obiektu z psem asystującym, stanowiska pracy). Użytkownicy z niepełnosprawnością mogą zatem swobodnie korzystać z zasobów biblioteki, specjalistycznego oprogramowanie i sprzętu komputerowego. CINiBA realizuje także usługę dostarczania czytelnikom z niepełnosprawnością cyfrowych kopii materiałów bibliotecznych. Bibliotekarze digitalizują materiał stosując technikę OCR, aby umożliwić jego późniejsze odsłuchanie.