spotkanie ze zbigniewem białasem zdjęcie przedstawiające prelegenta i słuchaczy w CINiB-ie

Profesor Zbigniew Białas

W 2013 roku CINiBA gościła prof. Zbigniewa Białasa – literaturoznawcę, anglistę-tłumacza, a także autora powieści i reportaży. Korzeniec – pierwsza część sosnowieckiej trylogii – została uhonorowana Śląskim Wawrzynem Literackim 2011. Spotkanie odbyło się w ramach cyklu “Śląskie czyta” emitowanym w TVP3 Katowice.

Jacek Bożek

Ekspert w dziedzinie działań społecznych w obszarze ochrony środowiska i zwierząt, założyciel i przewodniczący Klubu Gaja. Jego aktywność w inicjatywach na rzecz przyrody została uhonorowana wieloma nagrodami i wyróżnieniami. 2011 prezydent RP odznaczył go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za budowanie społeczeństwa obywatelskiego. Jacek Bożek gości w CINiB-ie przy okazji różnego rodzaju wydarzeń ekologicznych oraz podczas organizowanego przez Klub Gaja wspólnie z Lasami Państwowymi oraz społecznością akademicką Święta Drzewa.

mark brzezinski zdjęcie w holu

Mark Brzezinski

Mark Brzezinski jest ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Polsce od grudnia 2021 roku. W latach 2011-2015 pełnił funkcję ambasadora USA w Szwecji, był odpowiedzialny za pierwszą w historii wizytę prezydenta Stanów Zjednoczonych w Sztokholmie. W latach 1990-2001 pracował w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego przy prezydencie Clintonie. Jest członkiem Rady ds. Stosunków zagranicznych (CFR) oraz Komisji Trójstronnej. Ambasador odwiedził CINiB-ę 21 lipca 2022 roku.

Marek Czyż

Publicysta, dziennikarz telewizyjny i radiowy, prezenter programów informacyjnych. Przez wiele lat współpracował z Telewizją Polską, obecnie związany z Radiem Zet. Założyciel serwisu publicystycznego CzyzTak.pl. Marek Czyż gościł w CINiB-ie kilkukrotnie, między innymi podczas realizacji programu Poranek Info czy Zaczytane Katowice (2013 r.).

ananda devi zdjęcie profilowe

Ananda Devi

Ananda Devi Anenden jest maurytyjską tłumaczką i pisarką, autorką kilkunastu powieści, kilku zbiorów nowel i poezji. Jej twórczość jest tłumaczona na kilkanaście języków i cieszy się uznaniem w wielu krajach, także w Polsce. Posiada tytuł kawalera i oficera francuskiego orderu sztuki i literatury, a także jest laureatką dziewięciu nagród literackich. 22 czerwca 2022 roku w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach został jej nadany tytuł doktora honoris causa.

Ireneusz Dudek

Kompozytor, muzyk, wokalista i autor tekstów. Znany pod pseudonimem Shakin’ Dudi. Organizator Rawa Blues Festival w Katowicach. Do najbardziej znanych utworów z jego repertuaru należą Au sza la la la i Za dziesięć minut trzynasta. W bibliotece gościł w ramach realizacji programu Poranek Info (2013 r.).

Iván Gyurcsík

Ambasador nadzwyczajny i pełnomocny Republiki Węgier w Polsce, absolwent Budapest School of Economics and Public Administration. Dr Iván Gyurcsík złożył wizytę w CINiB-ie w 2012 r. podczas pobytu w województwie śląskim.

Anna Janko

W 2013 roku w ramach cyklu “Śląskie Czyta” w CINiB-ie gościła Anna Janko – poetka, pisarka, felietonistka i krytyk literacki. Anna Janko jest autorką kilku tomów poetyckich, utworów prozatorskich oraz dramatycznych. Do jej najbardziej poczytnych powieści należą m.in.: Dziewczyna z zapałkami i Pasja według św. Hanki.

Jarosław Kret

prezenter pogody, dziennikarz telewizyjny, fotoreporter i podróżnik. Autor programów telewizyjnych i.in.: Klub Podróżników, Kino Klubu Podróżników, Planeta według Kreta, artykułów czy fotoreportaży w National Geographic Polska oraz wielu publikacji o tematyce podróżniczej czy meteorologii. Jarosław Kret odwiedził CINiB-ę 15 kwietnia 2013 r., podczas realizacji programu „Poranek INFO”.

Wojciech Kuczok

poeta, prozaik, scenarzysta, krytyk filmowy. Wśród licznych pozycji w twórczości Kuczoka warto uwagę zwrócić na powieść Gnój, za którą w 2003 roku autor otrzymał Paszport Polityki, a rok później Nagrodę Literacką NIKE. Spotkanie odbyło się w ramach cyklu „Śląskie Czyta” w 2013 roku.

marta obuch spotkanie autorskie w holu CINiB-y

Marta Obuch

Marta Obuch jest autorką komedii kryminalnych, fotografem, poetką i dziennikarką. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Śląskim i fotografię cyfrową w Śląskiej Akademii Fotografii. W 2007 roku debiutowała powieścią „Precz z brunetami!”. Jest laureatką konkursów poetyckich, należała do grupy literackiej skupionej wokół powieściopisarki i poetki Marty Fox. Spotkanie z Martą Obuch odbyło się w CINiB-ie 8 czerwca 2022 roku.

Magdalena Piekorz

Reżyserka, scenarzystka filmowa i teatralna, doktor sztuki filmowej. Realizuje filmy dokumentalne, fabularne, spektakle. W 2004 roku powstał jej debiut fabularny – Pręgi – zainspirowany prozą Wojciecha Kuczoka. Film został uhonorowany nagrodą Złotych Lwów na 29. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a w został wybrany polskim kandydatem do Oscara w 2005. Magdalena Piekorz gościła w CINiB-ie przy okazji realizacji zdjęć do Zbliżeń. 6 października 2013 r. biblioteka zamieniła się w plan filmowy.

Hadil Fontes da Rocha Vianna

Ambasador Federacyjnej Republiki Brazylii w RP. Hadil Fontes da Rocha Vianna odwiedził CINiB-ę w grudniu 2021 roku podczas swojej pierwszej wizyty na Śląsku. Głównym tematem spotkania przedstawicielami władz samorządowych oraz uczelni była dotychczasowa współpraca pomiędzy Województwem Śląskim a Brazylią oraz dyskusja na możliwości tworzenia nowych, wspólnych projektów badawczo-rozwojowych.

Krzysztof Siwczyk

Poeta, recenzent literacki, współtwórca grupy poetyckiej „Na Dziko”. Związany z Instytutem Mikołowskim im. Rafała Wojaczka. Autor kilkunastu zbiorów poetyckich, m.in. Dzikie Dzieci, Gdzie indziej jest teraz, Osobnikt. Gość Centrum w roku 2013 w ramach cyklu „Śląskie czyta”.

Profesor Szewach Weiss

izraelski politolog, polityk i dyplomata, w latach 2001–2003 ambasador Izraela w Polsce, kawaler Orderu Orła Białego. Autor kilkudziesięciu książek (z dziedziny nauk politycznych, na temat Holocaustu), a także publikacji dla dzieci. Profesor Weiss odwiedził CINiB-ę w maju 2013 r. Wizyta była związana z uroczystościami uhonorowania Profesora tytułem Doktora Honoris Causa przez społeczność Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Szczepan Twardoch

Pisarz i publicysta polskojęzyczny okazjonalnie piszący także po śląsku. Autor wielu bestsellerowych powieści m.in.: Morfina, Drach, Król, czy Królestwo. W jego literackim dorobku znajdują się także inne formy prozatorskie – uznawany za literackie odkrycie Wieczny Grunwald, dzienniki Wieloryby i ćmy, czy zbiór opowiadań Ballada o pewnej panience.

Marcin Wyrostek

Jeden z najbardziej znanych polskich akordeonistów, absolwent i wykładowca Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, nauczyciel gry na akordeonie. W 2009 wygrał drugą edycję programu Mam talent!. Jego premierowy album zatytułowany Magia Del Tango uzyskał status złotej, a następnie platynowej płyty. Marcin Wyrostek jest laureatem ponad 30 konkursów akordeonowych (w kraju i za granicą). Muzyk gościł w CINiB-ie w kwietniu 2013 r. podczas realizacji programu Poranek INFO.

Philip Zimbardo

amerykański psycholog oraz działacz na rzecz psychologii, profesor Uniwersytetu Stanforda, autor wielu książek, z których najbardziej znana to Psychologia i życie (Psychology and Life). W zakresie jego zainteresowań znajduje się wiele dziedzin psychologii, jednak znane są przede wszystkim jego osiągnięcia w dziedzinie psychologii społecznej oraz badania nad nieśmiałością. Philip Zimbardo gościł w CINiB-ie w 2014 r. W tym roku założył w Katowicach jedyne w Polsce Centrum Zimbardo pełniące rolę ośrodka spotkań i edukacji młodzieży.

Arcybiskup Damian Zimoń

duchowny rzymskokatolicki, doktor nauk teologicznych w zakresie liturgiki, biskup diecezjalny katowicki w latach 1985–2011, od 1992 arcybiskup metropolita katowicki (od 2011 r. arcybiskup senior archidiecezji katowickiej). Uhonorowany wieloma nagrodami oraz wyróżnieniami. W 2007 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Abp Damian Zimoń odwiedził CINiB-ę kilkukrotnie, m. in. podczas uroczystego otwarcia Centrum w październiku 2012 r.