6. Śląski Festiwal Nauki za nami!
Różnorodne pokazy, koncerty, ciekawe eksperymenty, stoiska tematyczne, wystawy, prezentacje i wykłady ze wszystkich obszarów wiedzy – to wszystko złożyło się na program 6. Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice 2022. Największe w regionie wydarzenie naukowe zorganizowały śląskie uczelnie wraz z Miastem Katowice.
Festiwal odbył się w dniach od 3 do 5 grudnia 2022 roku w Katowicach. Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka po raz kolejny włączyła się w to wyjątkowe wydarzenie.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z festiwalowych aktywności CINiB-y!
STANOWISKO POKAZOWE – link do strony
miejsce: MCK
Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka prezentuje dwie strefy – konsultacyjną oraz interaktywną. W pierwszej opowiemy Państwu o bibliotece, jej usługach i zasobach, o tym, jak z niej korzystać, oraz o nowoczesnych możliwościach wyszukiwania i dostępu do informacji. Będziecie mogli zasięgnąć wiedzy i porad specjalistów z zakresu informacji naukowej, pracujących w jednej z najnowocześniejszych książnic naukowych w regionie. Tymczasem strefa interaktywna dostarczy Wam rozrywki i w magiczny sposób przeniesie do biblioteki hybrydowej. Gry edukacyjne, łamigłówki, ciekawostki, czy konkursy z nagrodami, które dla Was przygotowaliśmy będą atrakcją zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych miłośników książnicy. Zapraszamy serdecznie na stoisko „biblioteki otwartej”, która służy swoim czytelnikom już 10 lat!
WYKŁAD mgr Katarzyny Ossolińskiej „Katowice – miasto neonów”: link do wykładu (wymagana rejestracja)
data: Niedziela, 4 grudnia
czas: 18:15 – 18:55
miejsce: MCK – Sale konferencyjne – strefa wykładów: scena „Naucz się miasta” – sala konferencyjna nr 24
W latach 60/70 ubiegłego wieku Katowice były najbardziej uneonowionym miastem w Polsce. Porównywano je do las Vegas. Szacuje się, że pod koniec lat 60 XX w. w Katowicach istniało ponad 800 neonów. W wykładzie opowiem o fenomenie, jakim były neony w dobie PRL. Na podstawie archiwaliów i prasy pokażę ich projekty, opowiem o produkcji, rozkwicie, upadku oraz o renesansie, jaki obecnie przeżywają. Wszystko połączę z bogatym materiałem ikonograficznym (stare zdjęcia, oryginalne projekty, wycinki prasowe).
WYKŁAD mgr inż. Aleksandry E. Adamczyk „Jesteśmy razem 10 lat – doświadczenia ostatniej dekady”:
link do wykładu (wymagana rejestracja)
data: Poniedziałek, 5 grudnia
czas: 11:55 – 12:35
miejsce: MCK – Sale konferencyjne – strefa wykładów: scena „Naucz się miasta” – sala konferencyjna nr 24
W czasie prezentacji przedstawimy działalność naukową i kulturalną katowickiej książnicy, która nieprzerwanie od 10 lat, jako biblioteka hybrydowa, udostępnia materiały drukowane i elektroniczne, przybliża świat nauki i kultury, służąc całej społeczności: akademickiej i regionalnej, a osobom niezwiązanym ze środowiskiem uczelnianym nieustannie stwarza możliwości do samorealizacji. Opowiemy też o usługach i działaniach podejmowanych w okresie sytuacji pandemicznej w kraju i na świecie, o projektach i repozytoriach udostępniających materiały do zajęć prowadzonych w trybie zdalnym i o podtrzymywaniu – w trudnym czasie „twardego lockdownu” – więzi między książnicą a jej Czytelnikami z pomocą różnych form informowania o zasobach śląskiej książnicy i jej suporcie dla nauki. O inicjatywach i aktywnościach kulturalno-naukowych organizowanych zarówno w gmachu biblioteki, w jego otoczeniu, jak i w sferze online. O inspirowaniu do poszerzania wiedzy i kompetencji społecznych oraz pasji.
WARSZTATY mgr Magdaleny Niewiadomskiej „Wspaniały świat Piotrusia Królika”: link do warsztatów
data: Poniedziałek, 5 grudnia
czas: 09:00 – 09:45
miejsce: Sale balowe – strefa rodzinna: scena strefy rodzinnej
W czasie zajęć dzieci poznają postaci Piotrusia Królika, jego rodziny i przyjaciół. Dowiedzą się także nieco na temat Beatrix Potter – angielskiej pisarki, artystki i badaczki, twórczyni postaci Piotrusia oraz wielu innych bajkowych bohaterów. Przeczytamy fragment opowiadania o Piotrusiu. Pod koniec zajęć dzieci będą uczestniczyć w zabawach i ćwiczeniach, wybranych i dostosowanych do ich wieku, takich jak zagadki, quizy, kolorowanki, krótka krzyżówka. Uczestnicy zajęć mogą też obejrzeć i dotknąć książek o interesującej formie wydawniczej (książka do kąpieli, książka dla niemowląt i młodszych dzieci, książka interaktywna, książka z ruchomymi elementami) oraz rozmaitych publikacji opowieści o Piotrusiu Króliku i jego przyjaciołach. Zobaczą także inne artefakty związane z twórczością Beatrix Potter. Zajęcia dedykowane są dzieciom 5-6 letnim, I-III klasa szkoły podstawowej.
WYCIECZKA „CINiBA bez tajemnic: wycieczka po gmachu biblioteki”: link do strony
miejsce: Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka
Rok 2022 jest dla Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej czasem wyjątkowym. Wspólna książnica naukowa dwóch katowickich uczelni, Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego, zaistniała w przestrzeni miasta i regionu dokładnie dekadę temu. Od jesieni 2012 roku CINiBA starała się służyć nauce i kulturze, spełniać oczekiwania użytkowników, wspierać ich indywidualne ścieżki rozwoju, a jednocześnie, jako biblioteka otwarta, tworzyć miejsce przyjazne w przestrzeni fizycznej oraz duchowej. Zapraszamy do uczestnictwa w wycieczce po gmachu Centrum. Podczas wycieczki będzie można nie tylko zwiedzić ciekawy architektonicznie budynek książnicy (również pomieszczenia na co dzień nieudostępniane czytelnikom!), ale także zapoznać się z wieloma ciekawostkami związanymi z dotychczasowym funkcjonowaniem CINiB-y. Serdecznie zapraszamy do zapisów! Obowiązuje limit miejsc.
WYSTAWA „CINiBA: jesteśmy razem 10 lat!”: link do strony
miejsce: Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka
Ekspozycja w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej została poświęcona jubileuszowi tej instytucji, która w 2022 roku obchodzi dekadę swojej działalności. Wystawa składa się z tablic przedstawiających historię CINiB-y, wspólnej książnicy naukowej dwóch uczelni: Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Odbiorca wystawy zapozna się z najważniejszymi informacjami związanymi z etapami projektowania, powstawania i kształtowania się biblioteki. Ekspozycja przybliża historię CINiB-y, skupia się na podkreśleniu jej roli w obszarach nauki, dydaktyki, kultury i sztuki. Towarzyszące tekstom projekty graficzne, muzyczne oraz relacje z wydarzeń nie tylko uatrakcyjniają wystawę, ale również stanowią swoiste świadectwo rozwoju akademickiej książnicy. Dzięki zamieszczonym na planszach kodom QR uczestnicy będą mogli pogłębić swoją wiedzę o wielu tematach dotyczących 10-lecia funkcjonowania CINiB-y w przestrzeni miasta, regionu, kraju, a nawet świata.
Organizatorami Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE są: Uniwersytet Śląski w Katowicach (lider i pomysłodawca przedsięwzięcia), Miasto Katowice (miasto gospodarz wydarzenia), Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia i Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego (współgospodarze), a także Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie, Politechnika Częstochowska, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej oraz Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach.
Więcej informacji na stronie: 6. Śląski Festiwal Nauki Katowice
Rafał Wojaczek. Byłem, jestem
Zapraszamy na promocję książki albumowej Rafał Wojaczek Byłem, jestem (wyd. Instytut Mikołowski, 2021). W spotkaniu wezmą udział autorzy tekstów o poezji Wojaczka opublikowanych w książce: Romuald Cudak, Joanna Dembińska – Pawelec, Dariusz Pawelec, Konrad Wojtyła (redaktor książki) oraz Maciej Melecki. Wydarzenie odbędzie się 15 grudnia 2022 r. o godz. 16.00 (CINiBA, sala dydaktyczna, poziom 0).
Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa archiwów Rafała Wojaczka, pochodzących z kolekcji Stanisława Chacińskiego – Byłem, Rafał.
Opis książki:
Publikacja książki Rafała Wojaczka pt. Byłem, jestem bezpośrednio związana jest z uczczeniem 50 rocznicy śmierci poety, jaka przypadła 11 maja 2021 r. Książka zwiera wybór faksymiliów związanych z twórczością i życiem Rafała Wojaczka – pochodzących z archiwum Instytutu Mikołowskiego, gromadzonego nieprzerwanie od początku powstania instytucji, którego siedzibą przez dwadzieścia lat (1999 – 2019) było rodzinne mieszkanie poety.
Oprócz pamiątek po Poecie, jakie zostały zachowane przez jego rodziców, a które przeszły na poczet własności IM, na przestrzeni lat pojawiały się raz po raz – w postaci darowizn lub zakupu – kolejne rzeczy autorstwa Wojaczka, kompletowane oraz archiwizowane w postać bogatego zbioru zawierającego m.in.: dziewięć fotografii Mikołowa ze stycznia 1962 r., wycinki z gazet i czasopism wierszy oraz recenzji z tomów Wojaczka – publikowane za jego życia bądź krótko po śmierci – dedykacje i odręczne poprawki w egzemplarzach tomów wierszy, dwa listy Wojaczka do prof. Edwarda Balcerzana, zeszyty szkolne, bibliotekę czytanych przez poetę książek z jego autografami, teczkę, w której kompletował maszynopisy swych utworów, a także nieznane i niepublikowane zdjęcie poety z roku 1968. Najcenniejszy zaś korpus archiwum Rafała Wojaczka, zgromadzony przez IM, stanowi zbiór dwu kolekcji. Pierwsza – zakupiona przez Miasto Mikołów – kolekcja, pochodząca ze zbiorów Stanisława Chacińskiego, obejmuje 50 obiektów. Składają się na nią: listy Wojaczka adresowane do niego, autografy wierszy (w tym dwa do tej pory nieznane i niepublikowane), pocztówki, warianty spisów treści debiutanckiego tomu Sezon, a także dedykacje w tomikach poety wraz z autografami wierszy usuniętymi z pierwotnych wersji przez cenzurę, unikatowe egzemplarze miesięcznika Odra z opublikowanymi wierszami Wojaczka, pod którymi znajdują się dopisane własnoręcznie przez autora daty ich powstania. Druga, to dar Sylvio Godona – niemieckiego badacza twórczości Wojaczka oraz publicysty – w posiadanie której wszedł dzięki ofiarowaniu jej przez brata Poety, Andrzeja Wojaczka. Obejmuje ona 32 rękopisy wierszy Wojaczka, pochodzących z okresu pracy nad kanonicznymi tomami wierszy: Nie skończona krucjata oraz Inna bajka. Zawiera także bezcenne trzy oryginalne zdjęcia poety – w tym jedno nieznane, pochodzące z cyklu autoportretów w białej koszuli – a także fotografie rodziców poety, fotografie wykonane w 1982 roku przedstawiające najważniejsze miejsca z życia Wojaczka – w Mikołowie i we Wrocławiu. Wśród owych rękopisów znajduje się autograf wiersza do tej pory niepublikowanego, pt. „Metamorfoza”. Wiersz ten pojawia się w dwu wariantach Nie skończonej krucjaty oraz w pierwotnym wariancie Innej bajki. Ostatecznie nie znalazł się on w żadnym z tych tomów. Nie znalazł się też w wierszach spoza zbiorów, publikowanych w bloku wierszy rozproszonych, w książce Utwory zebrane, w roku 1976, pomimo występowania w postaci tytułu w prezentowanych wariantach obu tomów, umieszczonych w autorskim posłowiu redaktora tomu Bogusława Kierca. Dzięki temu właśnie oznaczeniu go w przedstawionych spisach treści poszczególnych, aranżowanych przez Poetę, wersji książkowych, istniała wiedza o tym wierszu. W dziale rękopisów Biblioteki Ossolineum, gdzie zdeponowana jest przeważająca większość spuścizny literackiej Rafała Wojaczka, tego wiersza nie ma.
Książka zawiera wybrane reprodukcje owych rzeczy, które, w ujęciu biograficzno – literackim, tworzą rozległą panoramę intensywnej aktywności Wojaczka, ujawniającą, w układzie chronologicznym, narastający z roku na rok proces osiągania swej poetyckiej jedyności – niepowtarzalnego języka, tonu wypowiedzi oraz rozległej i drapieżnej wyobraźni, ufundowanej na niezmiennej potrzebie transgresyjnego wyłaniania nowych, kreacyjno – poetyckich światów, zawieranych w dalekosiężnych wizjach. Towarzyszą tym prezentacjom teksty interpretacyjne znamienitych badaczy twórczości oraz życia Wojaczka: Bogusława Kierca, Romualda Cudaka, Joanny Dembińskiej – Pawelec, Dariusza Pawelca, Konrada Wojtyły, a także pracowników IM: Macieja Meleckiego i Krzysztofa Siwczyka.
Charakter oraz forma książki posiada w swym zamierzeniu postać kolażu – reprodukcje autorskich zapisów wierszy sąsiadują z oryginalnymi fotografiami autorstwa Wojaczka, ekspozycje barwnych dedykacji czy autografów listów zestawiane są zaś z fragmentami eksponowanych maszynopisów prozy Wojaczka, czy też pierwodrukami wierszy, a poszczególne partie reprodukowanych prac zostały przedzielone tekstami wspomnianych krytyków, które niewątpliwie wzmacniają odbiór ukazanej fragmentarycznie literackiej schedy twórczości Rafała Wojaczka (Maciej Melecki, Dyrektor Instytutu Mikołowskiego).
Zachęcamy do uczestnictwa w wydarzeniu!
Źródło wizerunku okładki książki: Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka w Mikołowie
serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w spotkaniu autorskim „Pomiędzy socjologią i literaturą a Katowicami”. Gośćmi spotkania będą Marta Fox, filolożka, nauczycielka, bibliotekarka, animatorka kultury, dziennikarka, redaktorka, nagradzana pisarka i poetka oraz dr hab. Krzysztof Łęcki, prof. UŚ, badacz kultury, literatury i komunikacji społecznej. Punktem wyjścia dyskusji będzie najnowsza książka Marty Fox zatytułowana „Katowice nie wierzą łzom”.
Wydarzenie odbędzie się 15 grudnia br. o godz. 17.00 w sali konferencyjnej CINiB-y (poziom 0).
Pomysłodawczynią spotkania jest dr Daniela Dzienniak-Pulina.
Organizatorzy: Polskie Towarzystwo Socjologiczne Oddział Katowice, Księgarnia Liber, CINiBA.
Zapraszamy!
Książki naukowe postrzegane są zwykle jako tajemnicze opowieści, zrozumiałe ledwie dla nielicznych, a atrakcyjne dla jeszcze węższego grona specjalistów. Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego oraz Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka chcą pokazać, że to ogromne uproszczenie! Jesteśmy przekonani, że wśród książek o charakterze naukowym wiele może być frapującą i inspirującą lekturą także dla nie-specjalistów.
W dniach 21-25 XI w salach CINiB-y odbywać się będzie Akademicki Tydzień Książki – impreza promująca naukę i literaturę naukową. Kluczowym elementem będzie cykl otwartych dla szerokiej publiczności panelów dyskusyjnych, w których wezmą udział autorzy książek wydanych w ostatnich miesiącach przez Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego. Debaty zostały zaplanowane według klucza problemowego – w ten sposób, aby do dyskusji na dany temat zaprosić specjalistów z różnych dziedzin. Historyk będzie więc dyskutował z artystą, a znawca literatury – z prawnikiem. Wśród poruszanych zagadnień znajdą się między innymi: perspektywy nowoczesnej edukacji, problematyka przemocy i nietolerancji czy zagadnienie oddziaływania sfery wizualnej na jednostkę. Program uzupełnią spotkania z autorami poczytnych i nagradzanych książek, wykład na temat pożytków i obowiązków wynikających z pisania książek, oraz cykl warsztatów o tematyce wydawniczej i bibliotekoznawczej dla uczniów szkół średnich.
Ściągnijmy książki naukowe z bibliotecznych półek, wyjmijmy je z magazynowych piwnic – zapraszamy do lektury i dyskusji!
Patronem medialnym wydarzenia jest dwutygodnik kulturalny ArtPapier.
Wykład mistrzowski pt. „Mea culpa. Co wynika z pisania” wygłosi prof. Tadeusz Sławek.
Serdecznie zapraszamy!
PROGRAM:
21/11/2022 (PONIEDZIAŁEK)
11.00-11.15
Briefing
11.15-11.30
Uroczyste otwarcie ATK
11.30-13.00
Czego chcemy od uczenia? Debata o współczesnej edukacji
Uczestnicy: Małgorzata Wójcik-Dudek, Krzysztof Maliszewski, Joanna Godawa, Elżbieta Górnikowska-Zwolak
Prowadzenie: Magdalena Piotrowska-Grot
13:30-15.00
Spotkanie indywidualne: Dawid Madziar, Dominika Rychel-Mantur
22/11/2022 (WTOREK)
10.00-11.00
Wykład mistrzowski: Mea culpa. Co wynika z pisania Tadeusz Sławek
11.30-13.00
Debata: Przemoc – nietolerancje – narracje
Uczestnicy: Joanna Kisiel, Małgorzata Myl, Grażyna Maroszczuk, Katarzyna Sujkowska-Sobisz
Prowadzenie: Lucyna Sadzikowska
13.30-15.00
Spotkanie indywidualne: Misterium modułu czerni obrazu filmowego – spotkanie autorskie z Jerzym Łukaszewiczem
Prowadzenie: Maciej Kędziora
23/11/2022 (ŚRODA)
11.30-13.00
Debata: Jak do nas mówią obrazy?
Uczestnicy: Agata Kluczek, Lech Kołodziejczyk, Joanna Aleksandrowicz
Prowadzenie: Kamila Czaja
13.30-15.00
Spotkanie indywidualne: Matylda Sęk-Iwanek
24/11/2022 (CZWARTEK)
11.30-13.00
Debata: Sens wiersza. Jak dziś pisać o poezji?
Uczestnicy: Marian Kisiel, Joanna Dembińska-Pawelec, Paweł Paszek, Katarzyna Niesporek, Magdalena Kokoszka
Prowadzenie: Dariusz Pawelec
13.30-15.00
Spotkanie indywidualne: Weronika Dragan (spotkanie odwołane)
25/11/2022 (PIĄTEK)
11.30-13.00
Debata: Emigranci, boomersi, mieszczanie. Socjolodzy o współczesnej Polsce
Uczestnicy: Rafał Muster, Rafał Cekiera, Justyna Kijonka, Monika Żak
Prowadzenie: Monika Glosowitz
13.30-15.00
Spotkanie indywidualne: Dariusz Kubok
Szanowni Państwo,
24 października 2022 r. odbyło się Święto Drzewa, którego inicjatorem jest Klub Gaja. W tym roku świętowaliśmy wspólnie 20-lecie Święta Drzewa oraz 10-lecie Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademikiej. Z tej okazji razem z dziećmi i młodzieżą z katowickich szkół, zaproszonymi gośćmi i przedstawicielami ALDI – partnera Święta Drzewa, posadziliśmy drzewa i krzewy – jarzęba, klon, czarne bzy i berberysy oraz zbudowaliśmy hotele dla zapylaczy. Wydarzenie objęte jest Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Katowice Marcina Krupy i realizowane jest we współpracy z Uniwersytetem Śląskim i Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach.
W tym roku, od września do listopada, świętujemy 20-lecie Święta Drzewa Klubu Gaja – programu edukacji ekologicznej nt. ochrony środowiska i klimatu, który angażuje różne grupy społeczne, placówki oświatowe, organizacje, samorządy, instytucje i firmy do sadzenia i ochrony drzew. Przy zaangażowaniu ponad 780 tysięcy osób posadzono ponad milion drzew i krzewów.
Święto Drzewa w CINIB-ie rozpoczęło się wręczeniem podziękowań i certyfikatów z okazji 20-lecia Święta Drzewa. Następnie wspólnie z gośćmi oraz uczennicami i uczniami z katowickich szkół posadziliśmy drzewa i krzewy. Dla młodzieży przygotowaliśmy warsztaty budowy hoteli dla dzikich zapylaczy, które zostały zamontowane na skwerze przy Centrum.
Jacek Bożek, założyciel i prezes Klubu Gaja, komentuje – „Wieloletnia współpraca Klubu Gaja z miastem Katowice w szczególności przynosi efekty edukacyjne. Warsztaty i zajęcia prowadzone dla szkół czy przedszkoli zawsze cieszą się ogromnym zainteresowaniem. To budzi nadzieję na przyszłość. Dlatego bardzo się cieszę, że na jubileusz 20-lecia Święta Drzewa znowu możemy wspólnie sadzić i pracować z młodzieżą w tak symbolicznym miejscu jak CINIBA, która już kilkukrotnie aktywnie włączyła się w działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Myślę, że wspólne działania Klubu Gaja i CINIB-y na rzecz edukacji ekologicznej mogą służyć za inspirację i wzór dobrych praktyk dla wielu instytucji”.
Dr Katarzyna Wyszyńska, koordynator Zespołu ds. promocji i organizacji wydarzeń w CINiB-ie, dodaje, że „Święto Drzewa zainicjowane przez Klub Gaja na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń CINiB-y. W tym roku jubileusz Święta Drzewa zbiegł się z jubileuszem Centrum. 24 października pragniemy uczcić dotychczasową dobrą współpracę. Dzięki niej udało się zasadzić kilkanaście drzew i kilkadziesiąt krzewów w CINiB-owym Ogrodzie Nauk. Wspólne obchody Święta Drzewa stanowią realny wkład w ochronę środowiska i klimatu tak potrzebną szczególnie w ostatnich latach. Święto uwrażliwia na otaczający nas świat przyrody, zachęca do podejmowania działań jego rzecz. Pokazuje, że każdy z nas może zrobić coś dla natury coś dobrego. Serdecznie zachęcam do udziału w wydarzeniu i pielęgnowania w sobie wrażliwości ekologicznej”.
Wydarzenie poprzedził cykl trzech zajęć edukacyjnych na temat różnorodności biologicznej w miastach, w placówkach oświatowych, które wezmą udział w obchodach 20. Święta Drzewa w Katowicach.
Więcej informacji można znaleźć na stronie Klubu Gaja.
Szanowni Państwo,
12 października 2022 r. bibliotece otwarto wystawę Lidii Rozmus zatytułowaną „W ciszy”. Podczas wernisażu Lidia Rozmus podzieliła się z publicznością wiadomościami i refleksjami na temat sztuki i estetyki japońskiej. Zaprezentowała również materiały i narzędzia używane w tradycyjnym malarstwie sumi-e. Dopełnieniem wspaniałych doznań estetycznych było zademonstrowanie połączeń różnych rodzajów pociągnięć pędzla niezbędnych do namalowania bambusa – jednego z głównych motywów sztuki japońskiej. Namalowaną podczas spotkania pracę Lidia Rozmus przekazała bibliotece.
O spotkaniu można przeczytać również w „Gazecie Wyborczej”.
O wystawie traktuje rozmowa Lidii Rozmus z Ewą Niewiadomską w audycji „Pozytywka” Polskiego Radia Katowice.
Tytuł wystawy – „W ciszy” (po japońsku 静けさに – shizukesa ni) zainspirowany jest trzema „książkami do pisania” Lidii Rozmus („Republika Kreciej Góry”, „W ciszy”, „Mała planeta”). Wystawa zaprasza do wspólnej wędrówki w poszukiwaniu upragnionej ciszy na zboczach wyimaginowanej Republiki Kreciej Góry, w sentencjach mądrych ludzi, na naszej planecie i w nas samych. Na wystawie znalazły się sumi-e, haiga, haiku, haibum i haibunga, gatunki literackie i techniki malarskie związane ze sztuką i estetyką japońską.
Lidia Rozmus: graficzka, nauczycielka, historyczka sztuki, autorka haiga i sumi-e oraz poetka haiku. Ukończyła historię sztuki na UJ, następnie studiowała malarstwo w School of the Art Institute w Chicago. Jest autorką i projektantką kilkunastu książek z haiku i haigą po angielsku, polsku i japońsku. Jej sumi-e i haiga były wystawiane w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Włoszech, Australii i Polsce. Uczy, wykłada i demonstruje swoją sztukę w galeriach, szkołach i na konferencjach haiku na całym świecie. Była współorganizatorką dwóch międzynarodowych konferencji haiku w Krakowie oraz Haiku North America 1999 – Evanston, Illinois. Pełni też funkcję redaktor artystycznej w amerykańskim magazynie – „Modern Haiku” (od 2002 do chwili obecnej). W 2019 roku otrzymała Cultural Achievement Award Japan-America Society of Chicago. Mieszkała w Chicago w stanie Illinois od 1980 roku. W 2021 roku wróciła do Krakowa.
Wystawa będzie prezentowana w CINiB-ie do 30 listopada.
W ciszy
Szanowni Państwo,
24 października 2022 r. odbyło się Święto Drzewa, którego inicjatorem jest Klub Gaja. W tym roku świętowaliśmy wspólnie 20-lecie Święta Drzewa oraz 10-lecie Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademikiej. Z tej okazji razem z dziećmi i młodzieżą z katowickich szkół, zaproszonymi gośćmi i przedstawicielami ALDI – partnera Święta Drzewa, posadziliśmy drzewa i krzewy – jarzęba, klon, czarne bzy i berberysy oraz zbudowaliśmy hotele dla zapylaczy. Wydarzenie objęte jest Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Katowice Marcina Krupy i realizowane jest we współpracy z Uniwersytetem Śląskim i Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach.
W tym roku, od września do listopada, świętujemy 20-lecie Święta Drzewa Klubu Gaja – programu edukacji ekologicznej nt. ochrony środowiska i klimatu, który angażuje różne grupy społeczne, placówki oświatowe, organizacje, samorządy, instytucje i firmy do sadzenia i ochrony drzew. Przy zaangażowaniu ponad 780 tysięcy osób posadzono ponad milion drzew i krzewów.
Święto Drzewa w CINIB-ie rozpoczęło się wręczeniem podziękowań i certyfikatów z okazji 20-lecia Święta Drzewa. Następnie wspólnie z gośćmi oraz uczennicami i uczniami z katowickich szkół posadziliśmy drzewa i krzewy. Dla młodzieży przygotowaliśmy warsztaty budowy hoteli dla dzikich zapylaczy, które zostały zamontowane na skwerze przy Centrum.
Jacek Bożek, założyciel i prezes Klubu Gaja, komentuje – „Wieloletnia współpraca Klubu Gaja z miastem Katowice w szczególności przynosi efekty edukacyjne. Warsztaty i zajęcia prowadzone dla szkół czy przedszkoli zawsze cieszą się ogromnym zainteresowaniem. To budzi nadzieję na przyszłość. Dlatego bardzo się cieszę, że na jubileusz 20-lecia Święta Drzewa znowu możemy wspólnie sadzić i pracować z młodzieżą w tak symbolicznym miejscu jak CINIBA, która już kilkukrotnie aktywnie włączyła się w działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Myślę, że wspólne działania Klubu Gaja i CINIB-y na rzecz edukacji ekologicznej mogą służyć za inspirację i wzór dobrych praktyk dla wielu instytucji”.
Dr Katarzyna Wyszyńska, koordynator Zespołu ds. promocji i organizacji wydarzeń w CINiB-ie, dodaje, że „Święto Drzewa zainicjowane przez Klub Gaja na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń CINiB-y. W tym roku jubileusz Święta Drzewa zbiegł się z jubileuszem Centrum. 24 października pragniemy uczcić dotychczasową dobrą współpracę. Dzięki niej udało się zasadzić kilkanaście drzew i kilkadziesiąt krzewów w CINiB-owym Ogrodzie Nauk. Wspólne obchody Święta Drzewa stanowią realny wkład w ochronę środowiska i klimatu tak potrzebną szczególnie w ostatnich latach. Święto uwrażliwia na otaczający nas świat przyrody, zachęca do podejmowania działań jego rzecz. Pokazuje, że każdy z nas może zrobić coś dla natury coś dobrego. Serdecznie zachęcam do udziału w wydarzeniu i pielęgnowania w sobie wrażliwości ekologicznej”.
Wydarzenie poprzedził cykl trzech zajęć edukacyjnych na temat różnorodności biologicznej w miastach, w placówkach oświatowych, które wezmą udział w obchodach 20. Święta Drzewa w Katowicach.
Więcej informacji można znaleźć na stronie Klubu Gaja.
Szanowni Państwo,
12 października 2022 r. bibliotece otwarto wystawę Lidii Rozmus zatytułowaną „W ciszy”. Podczas wernisażu Lidia Rozmus podzieliła się z publicznością wiadomościami i refleksjami na temat sztuki i estetyki japońskiej. Zaprezentowała również materiały i narzędzia używane w tradycyjnym malarstwie sumi-e. Dopełnieniem wspaniałych doznań estetycznych było zademonstrowanie połączeń różnych rodzajów pociągnięć pędzla niezbędnych do namalowania bambusa – jednego z głównych motywów sztuki japońskiej. Namalowaną podczas spotkania pracę Lidia Rozmus przekazała bibliotece.
O spotkaniu można przeczytać również w „Gazecie Wyborczej”.
O wystawie traktuje rozmowa Lidii Rozmus z Ewą Niewiadomską w audycji „Pozytywka” Polskiego Radia Katowice.
Tytuł wystawy – „W ciszy” (po japońsku 静けさに – shizukesa ni) zainspirowany jest trzema „książkami do pisania” Lidii Rozmus („Republika Kreciej Góry”, „W ciszy”, „Mała planeta”). Wystawa zaprasza do wspólnej wędrówki w poszukiwaniu upragnionej ciszy na zboczach wyimaginowanej Republiki Kreciej Góry, w sentencjach mądrych ludzi, na naszej planecie i w nas samych. Na wystawie znalazły się sumi-e, haiga, haiku, haibum i haibunga, gatunki literackie i techniki malarskie związane ze sztuką i estetyką japońską.
Lidia Rozmus: graficzka, nauczycielka, historyczka sztuki, autorka haiga i sumi-e oraz poetka haiku. Ukończyła historię sztuki na UJ, następnie studiowała malarstwo w School of the Art Institute w Chicago. Jest autorką i projektantką kilkunastu książek z haiku i haigą po angielsku, polsku i japońsku. Jej sumi-e i haiga były wystawiane w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Włoszech, Australii i Polsce. Uczy, wykłada i demonstruje swoją sztukę w galeriach, szkołach i na konferencjach haiku na całym świecie. Była współorganizatorką dwóch międzynarodowych konferencji haiku w Krakowie oraz Haiku North America 1999 – Evanston, Illinois. Pełni też funkcję redaktor artystycznej w amerykańskim magazynie – „Modern Haiku” (od 2002 do chwili obecnej). W 2019 roku otrzymała Cultural Achievement Award Japan-America Society of Chicago. Mieszkała w Chicago w stanie Illinois od 1980 roku. W 2021 roku wróciła do Krakowa.
Wystawa będzie prezentowana w CINiB-ie do 30 listopada.
W ciszy
Szanowni Państwo,
29 września br. odbyła się uroczystość jubileuszu 10-lecia CINiB-y.
CINiBA, wspólna książnica naukowa dwóch katowickich uczelni: Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego, zaistniała w przestrzeni miasta i regionu dokładnie dekadę temu. Przez minione lata CINiBA starała się służyć nauce i kulturze, spełniać oczekiwania użytkowników, wspierać ich indywidualne ścieżki rozwoju, a jednocześnie, jako biblioteka otwarta, tworzyć miejsce przyjazne w przestrzeni fizycznej oraz duchowej. Ostatnie dziesięciolecie stanowiło zatem czas wpisywania się książnicy w przestrzeń miasta, zaznaczania i konstytuowania swojej obecności w sercu kampusu akademickiego, w katowickiej Strefie Kultury, tworzącym się wzdłuż bulwarów Rawy Miasteczku Nauki, czy na mapie Śląska. Był to czas budowania i umacniania własnej marki, opartej, wzorem koncepcji marki z pasją, na innowacyjności, kreatywności, świadomym i odważnym spoglądaniu w przyszłość, dbałości o jakość oferowanych usług oraz potencjale i zaangażowaniu zespołu pracowników CINiB-y.
Prof. dr hab. Dariusz Pawelec, Dyrektor Centrum, uhonorował 10 osób związanych z biblioteką, których praca w znacznym stopniu przyczyniła się do jej powstania i funkcjonowania, wręczając im pamiątkowe ekslibrisy ze specjalnej jubileuszowej serii. Autorką projektu ekslibrisu jest Ewa Brudny. Ekslibris został wyróżniony nagrodą Dyrektora CINiB-y w konkursie na ekslibris biblioteki organizowanym w 2013 roku. Ekslibris otrzymali (kolejność alfabetyczna): dr hab. Dariusz Bęben, prof. UŚ, Elżbieta Bieńkowska, Jacek Bożek, Michał Czarski, Tadeusz Janik, Danuta Kamińska, Ewa Kobierska-Maciuszko, Marian Oslislo, Elżbieta Stolorz-Krzisz oraz Piotr Uszok.
Głównym punktem programu obchodów jubileuszu była interdyscyplinarna debata „Biblioteka przyszłości” z udziałem ekspertów. Razem z przedstawicielami różnych dziedzin nauki i sztuki uczestnicy i słuchacze zastanawiali się, jakie wyzwania niesie perspektywa najbliższych lat. Debatę poprowadził prof. dr hab. Dariusz Pawelec.
Ekspertami byli: dr Tomasz Makowski, (Dyrektor Biblioteki Narodowej), prof. dr hab. Wojciech Czakon (Kierownik Katedry Zarządzania Strategicznego, Uniwersytet Jagielloński), prof. dr hab. Marian Oslislo (Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach), Maciej Biskupski (Przewodniczący Rady Miasta Katowice).
Aktywnymi uczestnikami debaty byli: prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak (Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach), prof. dr hab. Ryszard Koziołek (Rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach), prof. dr hab. Sławomir Smyczek (Prorektor ds. Edukacji i Współpracy Międzynarodowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach), prof. dr hab. Tadeusz Sławek (Rektor Senior Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach), prof. dr hab. Aldona Frączkiewicz-Wronka (Kierownik Katedry Zarządzania Publicznego i Nauk Społecznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach), prof. dr hab. inż. Jacek Szołtysek (Kierownik Katedry Logistyki Społecznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach), dr hab. Krzysztof Łęcki, prof. UŚ (Instytut Socjologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach), dr hab. Piotr Bogalecki, prof. UŚ (Instytut Literaturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach), dr Aneta Borowik, prof. UŚ (Instytut Nauk o Sztuce Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach), Artur Kurkiewicz (Prezes Stowarzyszenia „Nostra Patrumque Memoria – Historia na Dotyk), Maciej Waluś (Parlament Studencki Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach).
Transmisja uroczystości dostępna jest na kanale YouTube CINiB-y.
Wszystkim Uczestnikom debaty i Gościom CINiB-y serdecznie dziękujemy za obecność!
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.
Drodzy Czytelnicy,
Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka, wspólna książnica naukowa dwóch katowickich uczelni: Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego, zaistniała w przestrzeni miasta i regionu dokładnie 10 lat temu. Przez minioną dekadę CINiBA starała się służyć nauce i kulturze, spełniać oczekiwania użytkowników, wspierać ich indywidualne ścieżki rozwoju, a jednocześnie, jako biblioteka otwarta, tworzyć miejsce przyjazne w przestrzeni fizycznej oraz duchowej. Ostatnie dziesięciolecie stanowiło zatem czas wpisywania się książnicy w przestrzeń miasta, zaznaczania i konstytuowania swojej obecności w sercu kampusu akademickiego, w katowickiej Strefie Kultury, tworzącym się wzdłuż bulwarów Rawy Miasteczku Nauki, czy na mapie Śląska. Był to czas budowania i umacniania własnej marki, opartej, wzorem koncepcji marki z pasją, na innowacyjności, kreatywności, świadomym i odważnym spoglądaniu w przyszłość, dbałości o jakość oferowanych usług oraz potencjale i zaangażowaniu zespołu pracowników CINiB-y.
Jubileusz to dobra okazja na podsumowanie, wyciągnięcie wniosków z dotychczasowych działań. Głównym punktem programu obchodów jubileuszu będzie interdyscyplinarna debata „Biblioteka przyszłości” z udziałem ekspertów, która odbędzie się 29. września 2022 r. w holu głównym Centrum. Razem z przedstawicielami różnych dziedzin nauki i sztuki będziemy mogli zastanowić się, jakie wyzwania niesie perspektywa najbliższych lat.
Uroczystość będzie transmitowana na kanale YouTube CINiB-y.
Program wydarzenia:
11:00-11:30 powitanie
prof. dr hab. Dariusz Pawelec
prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak, JM Rektor UE
prof. dr hab. Ryszard Koziołek, JM Rektor UŚ
11:30-11:40 wręczenie ekslibrisów
11:40 zaproszenie do obejrzenia filmu jubileuszowego i rozpoczęcie debaty „Biblioteka przyszłości” z udziałem ekspertów i aktywnych uczestników
PROWADZENIE:
prof. dr hab. Dariusz Pawelec, Dyrektor Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej
EKSPERCI:
BIBLIOTEKA: dr Tomasz Makowski, Dyrektor Biblioteki Narodowej
NAUKA: prof. dr hab. Wojciech Czakon, Kierownik Katedry Zarządzania Strategicznego, Uniwersytet Jagielloński
KULTURA I SZTUKA: prof. dr hab. Marian Oslislo, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
SPOŁECZEŃSTWO: Maciej Biskupski, Przewodniczący Rady Miasta Katowice
AKTYWNI UCZESTNICY:
prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak, Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, prof. dr hab. Ryszard Koziołek, Rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, prof. dr hab. Maciej Nowak, Przewodniczący Rady Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej, prof. dr hab. Sławomir Smyczek, Prorektor ds. Edukacji i Współpracy Międzynarodowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, prof. dr hab. Tadeusz Sławek, Rektor Senior Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, prof. dr hab. Aldona Frączkiewicz-Wronka, Kierownik Katedry Zarządzania Publicznego i Nauk Społecznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, prof. dr hab. inż. Jacek Szołtysek, Kierownik Katedry Logistyki Społecznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, dr hab. Krzysztof Łęcki, prof. UŚ, Instytut Socjologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, dr hab. Piotr Bogalecki, prof. UŚ, Instytut Literaturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, dr Aneta Borowik, prof. UŚ, Instytut Nauk o Sztuce Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Artur Kurkiewicz, Prezes Stowarzyszenia „Nostra Patrumque Memoria – Historia na Dotyk”, Maciej Waluś, Parlament Studencki Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach
Zaproszenie do dyskusji aktywnych uczestników debaty
Czas na pytania ze strony publiczności
Podsumowanie i zakończenie
Szanowni Państwo,
22 września 2022 roku o godz. 16.00 w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej odbył się wernisaż wystawy poświęconej twórczości Bogdana Dziworskiego. Wystawa będzie prezentowana w holu głównym CINiB-y (poziom 0). Organizatorami wydarzenia są: CINiBA, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Szkoła Filmowa im. K. Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Leica 6×7 Gallery Warszawa, Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi.
Bogdan Dziworski przekazał Bibliotece między innymi nośnik danych Piql, który gromadzi zapis jego twórczości (podobny nośnik z twórczością Bogdana Dziworskiego znajduje się w tak zwanej Bibliotece Końca Świata w Spitzbergen, obok zapisu danych twórczości między innymi Wisławy Szymborskiej i Olgi Tokarczuk). Zastosowana technologia pozwala na przetrwanie danych nawet przez 1000 lat. Artysta ofiarował także liczne nagrody i pamiątki, które mogą Państwo oglądać w przestrzeni wystawienniczej CINiB-y. Prof. dr hab. Dariusz Pawelec, Dyrektor Centrum, przekazał Profesorowi Dziworskiemu pamiątkowy ekslibris ze specjalnej jubileuszowej serii. O Bogdanie Dziworskim opowiedziała dr hab. Krystyna Doktorowicz, prof. UŚ, Dziekan Szkoły Filmowej im. K. Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego. Rozmowę z Artystą przeprowadził Maciej Kędziora, a fotografie przedstawił Patryk Wiśniewski z 6×7 Gallery Warszawa. Uczestnicy spotkania mieli możliwość obejrzeć film „Kilka opowieści o człowieku” w reż. B. Dziworskiego, który udostępniła Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi.
Bogdan Dziworski
Operator, reżyser, scenarzysta filmowy, fotograf, profesor zwyczajny sztuki filmowej i fotografiki. Urodził się 8 grudnia 1941 roku w Łodzi. W 1965 roku ukończył Wydział Operatorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w rodzinnym mieście. Od wielu lat związany jest Wytwórnią Filmów Oświatowych w Łodzi jako autor licznych filmów dokumentalnych. Od 1979 roku pełni rolę wykładowcy Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (dawniej Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach), gdzie sprawował także funkcję dziekana. Współpracuje z wieloma instytucjami akademickimi, kulturalnymi w kraju i zagranicą, między innymi: Warszawską Szkołą Filmową, 6×7 Leica Warsaw Gallery, New York University of the Arts, Museum of Modern Art, Columbia University, Film Society of Lincoln Center, Centro de Capacitacion Cinemato-grafica, Ecole Cantonale d’art. de Lausanne, Den Danske Film Skole /The National Film School of Denmark, University of Lincoln.
Bogdan Dziworski jest członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, członkiem honorowym Związku Polskich Artystów Fotografików, ZAIKS-u oraz Piql. To autor kilkudziesięciu filmów krótkometrażowych, średniometrażowych i fabularnych. Fotografie Bogdana Dziworskiego prezentowane były na wielu indywidualnych wystawach, m.in w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Berlinie, Wiedniu, Kantonie, Los Angeles czy Columbi. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród filmowych, m.in: Srebrnego Lajkonika na Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie (1973, 1977, 1979 i 1985), Złotego Smoka (Grand Prix) na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie 1983, Nagrody Gierssona (za najlepszy film dokumentalny w Wielkiej Brytanii 1996), Nagrody FIPRESCI na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Oberhausen 1977, Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w New Delhi 1979, Srebrnego Gentiana na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Trento 1979, Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w San Sebastian 1979, Złotego Gołąbka na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Lipsku 1979, Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Cortina d’Ampezzo 1983, II nagroda na Międzynarodowym. Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Marsylii 1993. Jego film Hommage à Beksinski miał premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. W 2014 roku otrzymał Nagrodę Smok Smoków za całokształt twórczości na 54. Krakowskim Festiwalu Filmowym.
Program wydarzenia:
16.00: prof. dr hab. Dariusz Pawelec, Dyrektor CINiB-y: powitanie zaproszonych gości otwarcie uroczystości (sala konferencyjna)
16.10: dr hab. Krystyna Doktorowicz, prof. UŚ, Dziekan Szkoły Filmowej UŚ: Dziworski – nauczyciel (sala konferencyjna)
16.25: Maciej Kędziora: rozmowa z Prof. Dziworskim: Dziworski – twórca filmowy, projekcja filmu Kilka opowieści o człowieku, dyskusja (sala konferencyjna)
17.15: prof. dr hab. Dariusz Pawelec, Dyrektor CINiB-y: zaproszenie do przestrzeni wystawienniczej
17.20: Patryk Wiśniewski, Leica 6×7 Gallery Warszawa: Dziworski – fotograf (hol główny, przestrzeń wystawiennicza)
17.35: prof. dr hab. Dariusz Pawelec, Dyrektor CINiB-y: zaproszenie do zapoznania się z wystawą (hol główny, przestrzeń wystawiennicza)
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia!
Szanowni Państwo,
w środę 22 czerwca br. Ananda Devi Anenden, jedna z najwybitniejszych współczesnych pisarek języka francuskiego, autorka kilkunastu powieści, kilku zbiorów nowel i poezji, znana w Polsce pod pseudonimem Ananda Devi, została uhonorowana tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego.
Uroczystość nadania tytułu pisarce poprzedziło spotkanie autorskie, które odbyło się 21 czerwca 2022 o godz. 17.00 w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej. Spotkanie poprowadził prof. dr hab. Krzysztof Jarosz.
Prof. dr hab. Dariusz Pawelec, dyrektor Centrum, wręczył Anandzie Devi pamiątkowy exlibris z limitowanej serii jubileuszowej CINiB-y. Autorką exlibrisowej ilustracji jest Ewa Brudny.
Uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się z biografią i twórczością Anandy Devi, wysłuchać rozmowy z nią, a także zadawać pytania.
Drodzy Czytelnicy,
serdecznie zapraszamy na spotkanie z Martą Obuch – autorką komedii kryminalnych, poetką, dziennikarką, pasjonatką fotografii. Wydarzenie odbędzie się 8 czerwca br. o godz. 17.00 w CINiB-ie (a jeśli pogoda dopisze, na świeżym powietrzu w CINiB-owym Ogrodzie Nauk).
Marta Obuch zadebiutowała w 2007 r. powieścią Precz z brunetami! Książka niemal natychmiast zyskała popularność i uznanie czytelników. Jej twórczość prozatorska skierowana jest przede wszystkim do kobiet. Autorka Miłości, szkieletu i spaghetti, która od podstawówki zaczytywała się w książkach Joanny Chmielewskiej, nie ukrywa, że inspiruje ją dorobek artystyczny polskiej królowej kryminałów. W jednym z wywiadów Marta Obuch wspomina, że to właśnie ulubiona pisarka upewniła ją w przekonaniu, że powinna tworzyć. Akcje powieści Marty Obuch rozgrywają się w miastach dla niej ważnych. Lokalny koloryt Częstochowy czy Katowic sprawiają, że po książki te jeszcze chętniej sięgają osoby, którym śląskie zakątki są równie bliskie. Dzięki obecnemu w tekstach humorowi, oryginalnej kreacji postaci oraz zajmującej fabule lektura staje się prawdziwą przyjemnością.
Od 2007 roku Marta Obuch opublikowała kilkanaście powieści, między innymi Francuskiego pieska, Metodę na wnuczkę, Wiedźmę duszoną w winie, czy Damę ciężkich obyczajów. Obecnie pisarka mieszka w Katowicach.
Zapraszamy na spotkanie z Martą Obuch, które poprowadzi Mirella Siedlaczek-Mikoda, polonistka i absolwentka Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Śląskim związana z dwutygodnikiem kulturalnym artPAPIER.
Wstęp wolny!
Szanowni Państwo,
za nami Tydzień Bibliotek – Dni otwarte CINiB-y. Od 9 do 14 maja 2022 r. w gmachu Centrum odbywały się wykłady, warsztaty i spotkania, które przybliżały świat książek, biblioteki, kultury.
Wszystkim Gościom serdecznie dziękujemy za obecność.
Zachęcamy do odwiedzania naszej książnicy! W holu głównym (poziom 0) prezentujemy ekspozycję „Jesteśmy razem 10 lat!” poświęconą funkcjonowaniu książnicy w ostatniej dekadzie.
Fotorelację z wydarzenia można zobaczyć na stronie ciniba.edu.pl.
Drodzy Czytelnicy,
czy słyszeliście o geocachingu? Czy dotarła do Was wiadomość, że do gry włączyła się także CINiBA?
Geocaching to zabawa terenowa, która w ostatnich latach zdobyła wielką popularność na świecie, a także w Polsce. Gra polega na wyszukiwaniu w terenie ukrytych „skrzynek-niespodzianek” tzw. keszy (ang. cache – kryjówka, skrzynka) z wykorzystaniem urządzeń z funkcją GPS. Skrytki pojawiają się najczęściej w ciekawych, wartych odwiedzenia miejscach na mapie danego regionu. Zabawa w detektywa rozbudza pasje odkrywcy, poszukiwacza skarbów, pozwala ćwiczyć spostrzegawczość, orientację w terenie, a niejednokrotnie wymaga także umiejętności rozwiązywania łamigłówek, zagadek logicznych itp. Z okazji 10-urodzin skrzynkę-zagadkę z niespodzianką ukryła w swym gmachu także CINiBA! Aby się do niej dostać, trzeba zagłębić się nieco w zbiory biblioteki, pobuszować między półkami, pokręcić po całej strefie wolnego dostępu. To nie jest szybki kesz! Warto jednak podjąć wyzwanie, ponieważ w środku, oprócz logbooka, znajdują się certyfikaty dla znalazców oraz dwa biblioteczne geokrety!
Więcej informacji na temat tego, jak włączyć się do zabawy znajdziecie pod linkiem Opencaching.pl.
Zapraszamy do CINiB-y! Życzymy niezapomnianych wrażeń i owocnych poszukiwań!
Gra jest dostępna w godzinach pracy biblioteki (znajdziesz je zawsze na naszej stronie internetowej).
CINiBA – biblioteka otwarta na świat!
Biblioteka – mikro i makrokosmos jednocześnie, świat na wyciągniecie ręki, eklektyczne, różnorodne, mieniące się różnymi barwami uniwersum. Jakie są współczesne książnice? Jaką rolę wypełniają i jak wpisują się w tkankę miasta?
Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka – wspólna książnica dwóch katowickich uczelni – Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego obchodzi w tym roku dziesięciolecie istnienia. Z perspektywy Centrum miniona dekada stanowiła czas wpisywania się w przestrzeń miasta, zaznaczania i konstytuowania swojej obecności w sercu kampusu akademickiego, w katowickiej Strefie Kultury, tworzącym się wzdłuż bulwarów Rawy Mieście Nauki, czy na mapie Śląska. Był to czas nieustannych starań na rzecz wspierania nauki i kultury, wychodzenia naprzeciw oczekiwaniom Czytelników, ich indywidualnych ścieżek rozwoju. Jako „biblioteka otwarta”, a zatem gościnna, komfortowa, bezpieczna, CINiBA zabiegała o to, by tworzyć dla użytkowników miejsce przyjazne, tak w przestrzeni fizycznej, jak i duchowej.
CINiBA – biblioteka dla świata. CINiBA – świat w bibliotece. Myśl ta wyraża się metaforycznie w CINiB-owym ekslibrisie identyfikującym książnicę i stanowi jej misję.
Jak rozumiesz wyrażenie „biblioteka otwarta na świat”? Jak rolę Centrum postrzegają użytkownicy biblioteki? Jak książnica prezentuje się w przestrzeni miasta, regionu, kraju, świata? Jaka powinna być biblioteka przyszłości i jaki kierunek winna wyznaczyć sobie CINiBA?
Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie na esej, który pomoże odpowiedzieć na powyższe pytania. Możesz skupić się na jednym zagadnieniu lub sformułować szkic stanowiący swoisty rekonesans wymienionych tematów. Mile widziane będzie także zaproponowanie własnej perspektywy – pamiętaj jednak o haśle przewodnim konkursu, jakim jest „CINiBA – biblioteka otwarta na świat”. Z wielkim zainteresowaniem zapoznamy się z wszelkimi nadesłanymi tekstami. Na prace czekamy do 31 maja 2022 r. Wymogi techniczne i edytorskie zamieszczone są w poniższym regulaminie. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 6 czerwca 2022 r.
Powodzenia!
Regulamin konkursu:
I. Organizator konkursu
Konkurs jest prowadzony przez Organizatora na zasadach niniejszego Regulaminu. Organizatorem jest Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka, ul. Bankowa 11a, 40-007 Katowice, tel. 32 786 50 00, promocja@ciniba.edu.pl
II. Adresaci konkursu
W konkursie mogą wziąć udział wszystkie zainteresowane osoby pełnoletnie z wyłączeniem pracowników CINiB-y oraz pracowników systemu biblioteczno-informacyjnego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. W przypadku chęci zgłoszenia przez osobę niepełnoletnią wymagana jest zgoda opiekuna prawnego.
III. Nagrody
Jury konkursu przyzna następujące nagrody:
I miejsce: nagroda rzeczowa – edukacyjna gra planszowa, zestaw trzech książek i CINiB-owych promocyjnych gadżetów
II miejsce: zestaw dwóch książek i CINiB-owych promocyjnych gadżetów
III miejsce: książka i zestaw CINiB-owych promocyjnych gadżetów
Informujemy, że nie ma możliwości wymiany nagród rzeczowych na pieniężne.
IV. Czas trwania konkursu
Konkurs rozpoczyna się dnia 04.05.2022 r., godz. 7.00 i trwać będzie do 31.05.2022 r., godz. 15.00. Decyduje data i godzina nadesłania zgłoszenia mailowego. Organizator nie bierze odpowiedzialności za ewentualne problemy techniczne skutkujące niedostarczeniem maila w wyznaczonym czasie.
V. Zasady konkursu
- Warunkiem udziału w konkursie jest zapoznanie się z regulaminem i respektowanie jego zasad.
- Udział w konkursie jest bezpłatny.
- W konkursie udział wezmą wyłącznie prace dotąd nigdzie nie publikowane i nie będące zwycięzcami innych konkursów.
- Uczestnik konkursu zgadza się na nieodpłatne wykorzystanie przez Organizatora nadesłanej pracy do celów promocyjnych, wydawniczych i informacyjnych zgodnych z działalnością Organizatora.
- Dane osobowe (imię i nazwisko, dane kontaktowe) powinny zostać zamieszczone w treści zgłoszenia mailowego.
- Każdy uczestnik może przesłać tylko jedną pracę konkursową.
- Organizator nie bierze odpowiedzialności za naruszenie cudzych praw autorskich przez Uczestników konkursu. Odpowiedzialność ta spoczywa na Uczestnikach konkursu.
- Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi dnia 06.06.2022 r. O wynikach zdecyduje jury w składzie: prof. dr hab. Dariusz Pawelec, dyrektor Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej, dr Katarzyna Wyszyńska, koordynator zespołu ds. promocji i organizacji wydarzeń w CINiB-ie, Anna Szumiec, zespół ds. promocji i organizacji wydarzeń w CINiB-ie. Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany członków Jury w przypadku zaistnienia okoliczności zewnętrznych niezależnych od Organizatora.
- Informacje o wynikach konkursu będą dostępne na stronie internetowej: www.ciniba.edu.pl.
- Zwycięzcy konkursu będą powiadomieni pocztą elektroniczną. Pozostali uczestnicy nie będą powiadamiani.
- Laureaci zobowiązani są do potwierdzenia osobistego odbioru nagrody lub wskazanie adresu, na który nagrody zostaną przesłane.
- Przesłanie pracy konkursowej jest równoznaczne z wyrażeniem przez zgłaszającego zgody na przetwarzanie jego danych osobowych (imię, nazwisko, adres korespondencyjny, dane osobowe podane w pracy konkursowej). Dane osobowe będą przetwarzane przez Centrum Informacji Naukowej i Bibliotekę Akademicką:
– na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a) Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dn. 27.04.2016 dotyczącego ochrony danych osobowych (dalej: „RODO”) w celu: realizacji konkursu, wyłonienia i ogłoszenia zwycięzców konkursu, wysyłania informacji związanych z konkursem – przez czas niezbędny do przeprowadzenia konkursu nie dłużej niż do 30 czerwca 2022 r.;
– w zakresie ochrony praw własności intelektualnej – na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) RODO gdy jest to niezbędne z uwagi na prawnie uzasadniony interes Organizatora zapewnienia możliwości do korzystania z praw na dobrach niematerialnych – przez czas niezbędny, nie dłuższy niż czas trwania tych praw. - Bez podania powyższych danych nie będzie możliwe uczestnictwo zgłaszającego w konkursie.
- Administratorem danych osobowych uczestnika konkursu jest Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka, ul. Bankowa 11a, 40-007 Katowice.
- Uczestnikowi Konkursu przysługuje prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, zmiany, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, wniesienia skargi do organu nadzorczego, na zasadach określonych w RODO. Dane mogą zostać przekazane podmiotom świadczącym na rzecz Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej usługi objętych klauzulą poufności. Przetwarzanie danych uczestników konkursu zostanie zakończone, gdy cel, dla którego dane zostały zebrane przestanie być aktualny. Szczegóły zawarte są Polityce prywatności.
- Praca musi być przygotowana w edytorze tekstowym, czcionka Times New Roman (wielkość czcionki 12, marginesy 2,5 cm, odstępy między wierszami 1,5 cm). Objętość tekstu nie może przekroczyć 1 strony maszynopisu (tj. do 1800 znaków ze spacjami). Praca powinna być przesłana drogą mailową na adres: promocja@ciniba.edu.pl. W tytule maila należy wpisać: ESEJ 2022, w treści wiadomości należy koniecznie podać imię i nazwisko autora.
- Do konkursu przyjmowane będą tylko te prace, które zostaną prawidłowo zredagowane i nadesłane w nieprzekraczalnym terminie: do 31.05.2022 r. do godz. 15.00 (decyduje godzina zarejestrowania odbioru maila w skrzynce Organizatora: promocja@ciniba.edu.pl).
- Prace, które nie spełniają ww. wymogów, nie będą uwzględniane w konkursie.
Szanowni Państwo,
serdecznie zachęcamy do uczestnictwa w tegorocznej edycji Tygodnia Bibliotek (8-15 maja 2022 r.)! Jest to dziewiętnasta już odsłona inicjatywy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. W 2022 roku jej hasło przewodnie brzmi „Biblioteka – świat w jednym miejscu”. Wydarzenia w CINiB-ie będą odbywać się w dniach 9-14 maja.
CINiBA z wielką radością włączyła się w ogólnopolskie obchody Tygodnia Bibliotek. Tegoroczne motto znakomicie koresponduje z ideą otwartości naszej książnicy, która w tym roku świętuje jubileusz 10-lecia.
Zapraszamy Państwa do odwiedzenia Centrum. W ramach Tygodnia Bibliotek – Tygodnia Otwartego CINiB-y będą odbywać się liczne wydarzenia edukacyjne i kulturalne: wykłady, warsztaty, wycieczki oraz gry terenowe. Prosimy pamiętać o rejestracji w przypadku chęci uczestnictwa w wydarzeniach z ograniczoną liczbą miejsc. Informacje znajdą Państwo w opisach aktywności.
Zapraszamy do CINiB-y!
Szczegółowy plan obchodów Tygodnia Otwartego:
9 maja (poniedziałek):
- otwarcie gry terenowej geocaching
- 11:00-11:30: Katowicki „rudzielec” – wykład o architekturze gmachu CINiB-y, Katarzyna Ossolińska, sala konferencyjna (poziom 0); wstęp wolny
- 11:30-12:00: Jesteśmy razem 10 lat! Otwarcie wystawy jubileuszowej, Sylwia Szulik, sala konferencyjna, hol główny (poziom 0); wstęp wolny
- 16:00-17:00: Wspaniały świat Piotrusia Królika, warsztaty dla dzieci o twórczości Beatrix Potter, Magdalena Niewiadomska, sala dydaktyczna (poziom 0); rejestracja: magdalena.niewiadomska@ciniba.edu.pl (limit osób: łącznie 12 – dzieci wraz z opiekunami)
10 maja (wtorek)
- 10:00-11:00: 10 lat z Biblioteką otwartą! Wycieczka po CINiB-ie, w celu rejestracji na wycieczkę prosimy o wypełnienie formularza dostępnego na stronie „Wycieczki i prezentacje CINiB-y” i odesłanie go na adres: michal.dlugokecki@ciniba.edu.pl (limit osób: 30)
- 13:00-14:00: Tips and tricks, wykład z prezentacją, Helena Paczuska, Science Direct, sala konferencyjna (poziom 0), wstęp wolny
Jesteś młodym badaczem i nie wiesz jak się odnaleźć w gąszczu literatury naukowej? A może masz już doświadczenie w pracy naukowej, ale chciałbyś rozpocząć badania w nowym obszarze i potrzebujesz wskazówek ułatwiających przegląd literatury naukowej? Zapraszamy na szkolenie z wyszukiwania publikacji w ScienceDirect.
ScienceDirect to pełnotekstowa platforma czasopism i książek największego wydawcy literatury naukowej, Elseviera. Baza ma charakter interdyscyplinarny – badacze z wszystkich dyscyplin mogą znaleźć coś interesującego. Publikacje są recenzowane, a większość czasopism jest indeksowana w bazach Scopus oraz Web of Science.
Dzięki szkoleniu dowiesz się jak szybko i skutecznie wyszukiwać informacje. Poznasz sposoby budowania strategii wyszukiwania literatury, które pozwolą zaoszczędzić czas przeznaczony zwykle na żmudne przeglądanie niepasujących wyników. Dzięki wykorzystaniu wbudowanych narzędzi, które ułatwiają nawigowanie po bazie, szybko dotrzesz do właściwych publikacji, które będzie można pobrać i zapisać.
- 17:30-18:30: Czartak – upodobanie Ziemi Beskidzkiej w słowie i obrazie, wykład, Teresa Dudek-Bujarek, Stowarzyszenie Historyków Sztuki Oddział Górnośląski, sala konferencyjna (poziom 0); wstęp wolny
Czartak to: nazwa literacko-artystycznego ugrupowania, powstałego 100 lat temu w Gorzeniu koło Wadowic i w Warszawie; tytuł interdyscyplinarnego czasopisma łączącego słowo drukowane z obrazem graficznym i nietuzinkową typografią, oraz miano stowarzyszeniowego wydawnictwa publikującego niskonakładowe książki, często o charakterze bibliofilskim. Wśród piszących i publikujących swoje wiersze, opowiadania, eseje, artystyczne manifesty, rozprawy krytyczne byli m.in.: Janina Brzostowska, Zofia Kossak-Szczucka, Edward Kozikowski, Bolesław Leśmian, Jan Nepomucen Miller, Tadeusz Szantroch, Jan Wiktor, Stanisław Ignacy Witkiewicz i Emil Zegadłowicz. Każde wydawnictwo opatrzone logo bractwa przygotowywane było w indywidualnej szacie graficznej, z jednostkowo zaprojektowaną okładką oraz zindywidualizowaną typografią, a pismu towarzyszyły teki graficzne. Z literatami ściśle współpracowali malarze i graficy, tacy jak: Julian Fałat, Zdzisław Gedliczka, Jan Hrynkowski, Jerzy Hulewicz, Ludwik Misky, Jan Mroziński, Edward Porządkowski, Zbigniew Pronaszko, Wacław Wąsowicz, Wojciech Weiss i inni. Połączył ich zachwyt nad Ziemią Beskidzką, bowiem, jak pisał E. Zegadłowicz do E. Kozikowskiego: Powietrze! Beskid niezrównany! Niebo, jakiego nigdzie nie ma!Rzeka niepodobna do innych rzek! I serca dookoła dobre i uczciwe!
11 maja (środa)
- 10:00-11:00: Wspaniały świat Piotrusia Królika, warsztaty dla dzieci o twórczości Beatrix Potter, Magdalena Niewiadomska, sala dydaktyczna (poziom 0); rejestracja: magdalena.niewiadomska@ciniba.edu.pl (limit osób: łącznie 12 – dzieci wraz z opiekunami)
- 13:00-16:00: Czy CINIBA kryje jakieś tajemnice? Gra biblioteczna na wiedzę i orientację w CINiB-ie (dr Aneta Drabek, Elżbieta Adamek, Magdalena Niewiadomska); rejestracja: elzbieta.adamek@ciniba.edu.pl. Edycja gry skierowana do młodzieży w wieku 13-15 lat (limit miejsc: 6 dwuosobowych zespołów).
- 16:00-17:00: Jesteśmy razem 10 lat – CINiBA od kulis. Wycieczka po CINiB-ie, w celu rejestracji na wycieczkę prosimy o wypełnienie formularza dostępnego na stronie „Wycieczki i prezentacje CINiB-y” i odesłanie go na adres: michal.dlugokecki@ciniba.edu.pl (limit osób: 30)
- 17:30-18:30: W krainie ZOR. Koszutka w latach 1945-1956, wykład inaugurujący cykl Bibliotekarz z pasją, Katarzyna Ossolińska, sala konferencyjna (poziom 0); wstęp wolny
Po II wojnie światowej zapadała decyzja o budowie na Koszutce osiedla, którego inwestorem był ZOR – Zakład Osiedli Robotniczych. Na dawnych terenach wiejskich o obszarze ponad 64 ha powstało Osiedle Robotnicze im. Julina Marchlewskiego. Do czasu wybudowania Osiedla Tysiąclecia było największym zespołem mieszkaniowym w Katowicach, liczącym ponad 12 tys. mieszkańców. Osiedle wzniesione w latach 1949-1956 stanowi doskonały przykład budownictwa w stylu socrealizmu. Jego architektura i urbanistyka stawia je na równi obok takich realizacji jak Osiedle A w Tychach, czy Nowa Huta w Krakowie.
12 maja (czwartek)
- 10:00-11:00: 10 lat z Biblioteką otwartą! Wycieczka po CINiB-ie, w celu rejestracji na wycieczkę prosimy o wypełnienie formularza dostępnego na stronie „Wycieczki i prezentacje CINiB-y” i odesłanie go na adres: michal.dlugokecki@ciniba.edu.pl (limit osób: 30)
- 11:00-12:30: Od renesansu do awangardy, czyli co skrywają biblioteczne magazyny, prezentacja zbiorów specjalnych i wybranych kolekcji książek, dr Marzena Smyłła, czytelnia prasy bieżącej (poziom 2); rejestracja: marzena.smylla@ciniba.edu.pl (limit osób: 25)
Współczesna literatura naukowa i dydaktyczna rozlokowana w znaczonej części w strefach wolnego dostępu CINIB-y to część zbiorów, jakimi dysponuje biblioteka. Gmach Centrum posiada obszerne magazyny, w których przechowywane są wielotysięczne zbiory. Część z nich to liczący kilkadziesiąt tysięcy jednostek księgozbiór historyczny BUŚ (rękopisy, stare druki, dzieła XIX wieczne i wydane w I połowie XX wieku), który obejmuje pomnikowe dzieła literatury polskiej i obcej z wielu obszarów wiedzy.
Podczas prezentacji będzie można z bliska obejrzeć cenne zbiory na co dzień przechowywane w chronionych i niedostępnych dla czytelnika strefach biblioteki. Będą wśród nich druki wydane pomiędzy wiekiem XV a XX, książki wyróżniające się wiekiem, formą, proweniencją, oprawą, zdobieniami, ilustracjami, rozwiązaniami typograficznymi, pierwsze edycje ważnych dla literatury dzieł, dzieła słynnych oficyn drukarskich.
- 15:00-19:00: Krótkie ćwiczenie z niepewności, warsztaty twórczego pisania, Marzena Boniecka, sala dydaktyczna (poziom 0), rejestracja: promocja@ciniba.edu.pl (limit osób: 10).
Warsztaty skupione są wokół myślenia o pisaniu jako metaforze istnienia na granicy – na granicy światów (zmyślonych i prawdziwych), na granicy brania i wytracania (siebie), na granicy różnych czasów. Jeśli biblioteka to „świat w jednym miejscu”, mieszczą się w nim także próby wyjaśnienia tego, co ulotne, najbardziej kruche i ludzkie. Próby zrozumienia, niekiedy pogodzenia się z naturą przemijania. To, co dla jednych będzie stratą, dla innych stanie się zyskiem – i odwrotnie. Podczas warsztatów, za pomocą małych form pisarskich, spróbujemy uchwycić tę niepewność, opowiedzieć ją. Zajęcia będą składały się z dwóch części, których wspólnym elementem będzie oswajanie niepokoju (także pisarskiego) i zaskoczenie. Kluczem do indywidualnej oraz wspólnej pracy staną się wyrwane z kontekstu słowa dotyczące przemijania, które uczestniczki i uczestnicy warsztatów wylosują na początku zajęć. Słowa te mają być pretekstem, a nie ograniczeniem, do stworzenia własnych, autorskich tekstów. Wspólnie omówimy je także pod względem stylistycznym (warsztatowym).
- 17:30-18:30: Kolekcja i jej ochrona na przykładzie księgozbioru Zofii i Zygmunta Żuławskich ze zbiorów BUŚ, wykład, dr Katarzyna Kwaśniewicz (Archiwum Państwowe w Katowicach), dr Marzena Smyłła (CINiBA), sala konferencyjna (poziom 0); wstęp wolny
Szczególne miejsce w zbiorach BUŚ zajmuje zabytkowy księgozbiór Zofii i Zygmunta Żuławskich. Najstarsze druki z tej kolekcji pochodzą z wieku XVI a najnowsze z połowy wieku dwudziestego. Uwagę przyciągają liczne pierwodruki m.in. dzieł A. Mickiewicza, J. Słowackiego, C. K. Norwida czy H. Sienkiewicza, T. Czyżewskiego, egzemplarze z dedykacjami i znakami proweniencyjnymi. Właściciele dbali o staranny dobór egzemplarzy, lecz również troszczyli się o stronę estetyczną i zabezpieczenie księgozbioru. Wysoko cenili staranne oprawy introligatorskie, których wykonanie zazwyczaj powierzali cenionej krakowskiej pracowni Roberta Jahody. Bibliofilską kolekcję książek oraz sylwetki jej właścicieli wraz kontekstem epoki przedstawi dr Marzena Smyłła.
Zbiory biblioteczne szczególnie narażone są na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne. Najczęściej ślady zniszczeń noszą na sobie oprawy chroniące bloki ksiąg. Wykonane z różnych materiałów – ze skór, pergaminu, płótna lub papieru – wymagają nie tylko umiejętności identyfikowania ich ale przede wszystkim troskliwej opieki. Znajomość zagrożeń i metod przeciwdziałania im ułatwia otaczanie ochroną cennych kolekcji. O tym jak prawidłowo opiekować się księgozbiorem – co należy, co można a czego unikać opowie dr Katarzyna Kwaśniewicz, kierownik Oddziału konserwacji jednostkowej i masowej oraz reprografii AP w Katowicach.
13 maja (piątek)
- 16:00-17:00: Jesteśmy razem 10 lat – Masz to w CINiB-ie. Wycieczka po CINiB-ie, w celu rejestracji na wycieczkę prosimy o wypełnienie formularza dostępnego na stronie „Wycieczki i prezentacje CINiB-y” i odesłanie go na adres: michal.dlugokecki@ciniba.edu.pl (limit osób: 30)
- 16:15-19:20: Wielcy Polacy – nieznani wynalazcy – wykłady, prezentacje, filmy zrealizowane w ramach projektu poświęconego wybranym sylwetkom wybitnych polskich naukowców (Stowarzyszenie Nostra Patrumque Memoria – Historia na Dotyk we współpracy z CINiB-ą). Prezentacje i wykłady prowadzone będą przez studentów, doktorantów oraz członków stowarzyszenia; sala konferencyjna (poziom 0); wstęp wolny
16.25-16.45
Utracone dziedzictwo – przeglądowe dzieje nauki polskiej, wykład Artur Kurkiewicz, prezes Stowarzyszenia NPM
16.45-17.00
Karol Adamiecki – znany nieznany, wykład gościa specjalnego – dr. hab. Alojzego Czecha, prof. UE z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach
17.00-18.00
Prezentacja sylwetek wybitnych polskich naukowców prezentowanych w ramach projektu Wielcy Polacy – nieznani wynalazcy (sylwetki bohaterów omówione zostaną przez członków i sympatyków stowarzyszenia)
18.00-18.30
Prezentacja jednego z filmów oraz spotkanie z Kamilem Niesłonym i Maciejem Marmolą, twórcami serii krótkich filmów o bohaterach projektu.
18.30-18.50
Spotkanie z gościem specjalnym – dr. Jarosławem Dudą (Uniwersytet Jagielloński).
dr Jarosław Duda – twórca komputerowego Kodowania ANS (z ang. Asymmetric Numeral Systems), które pozwoliło na poprawę kompresji danych, przyspieszając nawet 30-krotnie w porównaniu ze starymi metodami. Jest wykorzystywane m.in. w produktach firm Apple, Facebook, Google, w jądrze systemu Linux. Metoda zapisuje również nowy standard JPEG XL, który m.in. pozwala na ok. trzykrotne zmniejszenie zdjęć i plików graficznych w porównaniu z obecnym JPEG.
18.50-19.20
Spotkanie z gościem specjalnym – prof. dr. hab. Jackiem Jemielitym (Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego).
Prof. dr hab. Jacek Jemielity należy do grona światowych liderów w zakresie chemicznego modyfikowania mRNA. Zespół prof. Jemielitego odkrył uniwersalne końcówki cząsteczek mRNA (tzw. Kap 5′), które pozwalają zwiększyć trwałość mRNA w komórce. Wynalazek ten możne być stosowany przy produkcji ulepszonych szczepionek przeciwnowotworowych; może wpierać produkcję białek, których zbyt niski poziom odpowiedzialny jest za różne choroby; umożliwia przeprogramowanie komórek macierzystych na potrzeby medycyny regeneracyjnej. Współodkrywcami są prof. dr hab. Edward Darżynkiewicz i dr Joanna Kowalska.
19:20-19:30 – podsumowanie i dyskusja.
- 10:00-12:00: Książka w internecie, czyli o promowaniu czytelnictwa w social mediach, spotkanie z Panną Sasną, sala konferencyjna (poziom 0), wstęp wolny.
Podczas wykładu poruszone zostaną kwestie związane z prowadzeniem social mediów, których tematyka dotyczy czytelnictwa i książek. Tematy omawiane podczas wystąpienia: jak zacząć przygodę z
Booktubem/Bookstagramem/Booktokiem? Jak książkowe social media zmieniły się na przestrzeni 6 lat? Z jakich narzędzi korzystać przy tworzeniu atrakcyjnych treści? Skąd czerpać inspiracje? Praca czy pasja? Jak wygląda współpraca z wydawnictwami? - 18:00-21:00: Czy CINIBA kryje jakieś tajemnice? Nocna gra biblioteczna na wiedzę i orientację z nagrodami (dr A. Drabek, E. Adamek, M. Niewiadomska); rejestracja: elzbieta.adamek@ciniba.edu.pl. Edycja gry skierowana do młodzieży starszej (16 lat i więcej) oraz uczestników dorosłych (limit miejsc: 6 dwuosobowych zespołów) REJESTRACJA ZAKOŃCZONA
Uczestnictwo w wydarzeniach jest równoznaczne z akceptacją regulaminu organizacji wydarzeń w gmachu CINiB-y.
Szanowni Państwo, Drodzy Czytelnicy,
22 marca br. o godz. 17.30 w sali konferencyjnej odbył się wykład dr Anety Borowik, profesor UŚ oraz Katarzyny Ossolińskiej zatytułowany Od Domu Oświatowego do CINiB-y – historia i forma architektoniczna śląskich bibliotek. Było to wydarzenie inaugurujące jubileuszowy cykl: Ogród Nauk. Architektura i Sztuka Śląska, którego współorganizatorami są: Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka, Instytut Nauk o Sztuce Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Stowarzyszenie Historyków Sztuki Oddział Górnośląski.
Od Domu Oświatowego do CINiB-y – historia i forma architektoniczna śląskich bibliotek
W tym roku zbiegły się dwie rocznice – 100-lecie Biblioteki Śląskiej oraz 10-lecie Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej. Obydwie instytucje łączy wiele: podobna funkcja, to samo miasto, ale także wyjątkowość oprawy architektonicznej. Pierwszą siedzibą Biblioteki Śląskiej był modernistyczny gmach na rogu ulic Francuskiej i Wojewódzkiej uhonorowany wpisem na Katowicki Szlak Moderny. Kolejną stała się ikona polskiego postmodernizmu zbudowana na Placu Rady Europy, w miejscu cmentarza ewangelickiego zlikwidowanego przez komunistyczne władze. Tymczasem gmach Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej, przez niektórych zwany pieszczotliwie rudzielcem, stoi w miejscu pierwszego sztucznego lodowiska i chlubnie świadczy o poziomie współczesnej architektury w Polsce. Zdobył wiele nagród i tytułów, miedzy innymi w 2012 r. został uznany za najpiękniejszy budynek świata w kategorii biblioteki i muzea.
dr Aneta Borowik, prof. UŚ
historyk sztuki Instytutu Nauk o Sztuce Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, prowadzi badania naukowe poświęcone powojennej modernie na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki Oddział Górnośląski.
Katarzyna Ossolińska
historyczka i bibliotekarka, zawodowo związana z Centrum Informacji Naukowej i Biblioteką Akademicką, pasjonatka, badaczka i popularyzatorka historii oraz architektury, zwłaszcza dziejów katowickiej dzielnicy Koszutka, prowadząca profil Koszutka – historia i architektura.
Zapraszamy na wykład, który przybliży historie gmachów wspomnianych bibliotek oraz wiele innych architektonicznych ciekawostek Katowic. Wstęp wolny.
Szanowni Państwo,
jesteśmy razem w CINiB-ie już od 10 lat! W 2012 roku biblioteka pojawiła się w przestrzeni miasta i zaprosiła pierwszych czytelników.
Od tej pory udostępnia swoje zasoby społeczności akademickiej, mieszkańcom regionu, gościom z Polski i ze świata. Aktualizowana na bieżąco i dostosowana do potrzeb użytkowników oferta usług gwarantuje wsparcie dla nauki, kultury, edukacji, indywidualnego rozwoju.
Serdecznie zachęcamy do odwiedzania jubileuszowej strony: 10lat.ciniba.edu.pl.
Znajdą tam Państwo wszelkie informacje o bieżących wydarzeniach związanych z dziesięcioleciem CINiB-y. Ufamy, że wspólne świętowanie przyniesie nam nie tylko wiele radości, ale stanie się okazją do inspirujących dyskusji na temat miejsca biblioteki w przyszłości.
Dziękujemy za Waszą obecność i zapraszamy do CINiB-y!
Za montaż filmu i wszelką pomoc bardzo dziękujemy American Corner Katowice: https://youtu.be/hMqStV0vFQU.